Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa (POPŻ)
W 2014 roku w Polsce rozpoczęto realizację Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (POPŻ). Program współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
Głównym celem programu jest udzielenie wsparcia osobom doświadczającym najgłębszych form ubóstwa, poprzez udostępnienie pomocy żywnościowej w formie paczek lub posiłków.
Możliwość skorzystania z pomocy żywnościowej jest uwarunkowana pozostawaniem osoby w trudnej sytuacji życiowej (okoliczności takie wskazuje art. 7 ustawy o pomocy społecznej) oraz spełnieniem warunku dochodowego, który został określony na poziomie 220% kryterium dochodowego, uprawniającego do korzystania ze świadczeń pomocy społecznej, tj.:
- 1 542,20 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej oraz
- 1 161,60 zł w przypadku osoby pozostającej w rodzinie.
Jak skorzystać z tej formy pomocy?
Na terenie Dzielnicy Śródmieście pomoc żywnościowa, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 (którego wykonanie zostało przedłużone do lipca 2021 roku) realizowana jest na podstawie skierowania wystawionego przez Centrum Pomocy Społecznej.
W tym celu osoba zainteresowana wypełnia formularz oświadczenia o swojej sytuacji dochodowej, po czym jeśli spełnia warunki do przyznania pomocy, otrzymuje skierowanie do wskazanego punktu wydawania żywności, gdzie dokonuje odbioru paczki z artykułami spożywczymi. Dystrybucją żywności dla mieszkańców Dzielnicy Śródmieście zajmuje się Organizacja Partnerska – Polski Komitet Pomocy Społecznej przy ul. Hożej 62.
Pozostałe formy pomocy żywnościowej:
- Posiłki w Dziale Wsparcia Społecznego (śniadanie, obiad i kolacja). Pomoc w tej postaci kierowana jest głównie do osób starszych i niepełnosprawnych. Posiłki wydawane są w Dziale Wsparcia Społecznego CPS przy ul. Świętojerskiej 12a oraz na terenie filii Centrum przy ul. Twardej 1.
- Posiłki w placówkach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży (przedszkola, szkoły podstawowe, licea, technika oraz placówki wychowawcze). Centrum za wykorzystane przez dziecko posiłki rozlicza się bezpośrednio z ajentem lub właściwą placówką.
- Posiłki w jadłodajniach dla osób, które nie są w stanie zabezpieczyć posiłku ze względu na sytuację mieszkaniową, zdrowotną lub finansową. Aktualnie klienci CPS korzystają z czterech takich placówek zlokalizowanych na terenie Dzielnicy Śródmieście. We współpracy z wybraną jadłodajnią organizowane są również spotkania okolicznościowe: Wieczerza Wigilijna oraz Śniadanie Wielkanocne.
- Zasiłek celowy w postaci bonów towarowych do sklepu umożliwiających zakup m.in. artykułów: spożywczych, sanitarnych, kosmetycznych, higienicznych i czystościowych.
Aby uzyskać wsparcie w tej formie skontaktuj się z pracownikiem socjalnym Zespołów Pomocy Środowiskowej za pośrednictwem kancelarii, sekretariatu lub formularza kontaktowego (menu górne - kontakt).