Jeśli Ty lub Twoja rodzina znalazła się w trudnej sytuacji, pamiętaj, że nie jesteś sam. Możesz uzyskać pomoc w Centrum Pomocy Społecznej.
Jak uzyskać pomoc?
- przyjdź na ul. Konwiktorską 3/5. Zostaniesz skierowany do rejonowego pracownika socjalnego;
- wypełnij formularz kontaktowy na naszej stronie (górne menu – kontakt);
- napisz do sekretariatu CPS na adres Konwiktorska 3/5, 00 – 217 Warszawa, drogą elektroniczną na adres: sekretariat@cps.srodmiescie.warszawa.pl lub ePUAP: /CPS_Warszawa/domyslna;
- zadzwoń do nas, numery telefonów znajdziesz w menu górnym - kontakt.
Jakie formy pomocy finansowej można otrzymać?
- zasiłek celowy – zasiłek przeznaczony na konkretny cel, zaspokojenie jakiejś potrzeby. Najprościej rzecz ujmując jest to jednorazowy zasiłek pieniężny przeznaczony na określoną rzecz. Może to być na przykład zakup żywności, zakup obuwia, zakup kurtki zimowej, opłata energii elektrycznej.
- zasiłek okresowy - forma pomocy, o którą wnioskować może osoba niepełnosprawna, chora długotrwale, oczekująca na decyzję np. o przyznaniu renty lub świadczenia rodzinnego związanego z wystąpieniem niepełnosprawności albo bezrobotna. Ważne jest, aby osoba zwracająca się o pomoc w formie zasiłku okresowego posiadała w zależności od powodu zgłoszenia się o pomoc: zaświadczenie z urzędu pracy, że jest osobą bezrobotną, orzeczenie o niezdolności do pracy, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub zaświadczenie lekarskie potwierszające długotrwałą chorbę.
- zasiłek stały – przysługuje, jeśli jesteś osobą samotną lub w rodzinie, pełnoletnią, niezdolną całkowicie do pracy oraz z takich powodów jak wiek (osiągnięcie wieku emerytalnego tj 60 lat w przypadku kobiety i 65 lat w przypadku mężczyzny) lub niepełnosprawność (orzeczenie o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy bądź niezdolności do samodzielnej egzystancji), a dochód nie przekracza kryterium dochodowego: 776 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej lub 600 zł na osobę w rodzinie w przypadku osoby w rodzinie. Wysokość zasiłku stałego to kryterium dochodowe pomniejszone o uzyskiwany dochód.
Jak rozumieć całkowitą niezdolność do pracy?
Jest to:
- osiągnięcie wieku emerytalnego (60 lat w przypadku kobiety i 65 lat w przypadku mężczyzny);
- posiadanie orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności;
- posiadanie orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Zasiłek stały nie przysługuje osobie, która ma uprawnienie do uzyskania renty socjalnej.
Kontakt
Aby uzyskać wsparcie w tej formie skontaktuj się z pracownikiem socjalnym Zespołów Pomocy Środowiskowej za pośrednictwem kancelarii, sekretariatu lub formularza kontaktowego (menu górne - kontakt).